Kędzierzyn-Koźle - partner ogólnopolskich akcji:
"Dzieci uczą rodziców", "E-wolontariat" i "Edukujesz-Ratujesz"

Kędzierzyn-Koźle jest silnym ośrodkiem gospodarczym Polski, miastem chemii i sportu. To nadodrzański gród, wspominany już w XII wieku, z piękną, zabytkową architekturą sięgającą XIII wieku. To miasto czterech serc, które powstało w 1975 roku z połączenia Koźla, Kędzierzyna, Kłodnicy i Sławięcic. Każde z jego szesnastu osiedli ma swoją specyfikę. Losy miasta znajdują odzwierciedlenie w wielokulturowości, która nauczyła nas tolerancji i szacunku do odmienności. Mamy różne mentalności, ale spójne podejście do pracy – stawiamy na jakość i efekt. Łączą nas troska o przyszłość i rozwój, określają dobre relacje i szacunek dla domu.

Kędzierzyn-Koźle to miasto możliwości. Dla każdego z nas będą one inne. Najważniejsze, byśmy potrafili je odnaleźć i wykorzystać dla własnego rozwoju, spełniania marzeń, realizacji celów i zdobycia szczęścia.

Warto do nas zajrzeć, poznać wartościowych ludzi i naturalnie związać się z Kędzierzynem-Koźlem. Zachęcamy Państwa do odnalezienia i wykorzystania tu własnej szansy.

Mamy to w naturze

Kędzierzyn-Koźle otoczone jest lasami poprzecinanymi ścieżkami rowerowymi. Kędzierzyn-Koźle otoczone jest lasami poprzecinanymi ścieżkami rowerowymi. Ścieżki zresztą coraz liczniej zasilają także centrum miasta, a regularnie korzystają z nich nie tylko mieszkańcy miasta ale i całego województwa opolskiego. Przemieszczanie się po mieście głównymi arteriami, parkowymi alejkami i malowniczymi leśnymi ścieżkami zapewnia m.in. system rowerów miejskich OK bike! Użytkownicy mają do dyspozycji rowery zlokalizowane w 14 punktach na terenie Kędzierzyna-Koźla. Z każdego z nich można darmowo skorzystać przez pierwsze 20 minut.

System Rowerów Miejskich OK bike!

Mieszkańcy każdego osiedla mają dostęp do terenów zielonych, a na terenie miasta znajduje się wiele ciekawostek przyrodniczych. Przepływające przez miasto Kanał Gliwicki, Kanał Kłodnicki, czy rzeka Odra, tworzą niezwykle malowniczy krajobraz, przyczyniając się do dużej różnorodności fauny i flory. Żeglowność Odry daje możliwość czynnego spędzaniu wolnego czasu, na przykład poprzez udział w sezonowych spływach kajakowych, których organizację umożliwia kilka przystani zlokalizowanych nad rzeką w różnych częściach miasta. Na jednej z nich, przystani „Szkwał”, co roku witamy pływadła – ciekawe konstrukcje pływające, które w ciągu dwóch dni pokonują rzeką maratoński dystans 42 kilometrów dzielący Racibórz i Kędzierzyn-Koźle.

Spływ kajakowy

Pływadła

Różnorodność gatunków roślin i zwierząt, pomniki przyrody, zabytki, kapliczki, cmentarze i pozostałości z okresu powstań śląskich i II wojny światowej tworzą swoistą mapę miejsc w mieście wartych odwiedzenia. Tu można podziwiać zabytkową śluzę z 1830 r., zabytkowe wieże ciśnień, czy też sławięcicki pawilon ogrodowy z XVIII wieku. Z tego samego okresu pochodzi także zlokalizowana w naszym mieście tzw. Baszta Montalemberta. Stanowiąca fragment rozbudowywanych wówczas umocnień fortyfikacyjnych miasta to ówczesny „krzyk mody” budownictwa militarystycznego i perełka architektoniczna na skalę Europy.

Baszta Montalemberta

Miasto mistrzów

Kędzierzyn-Koźle, to także miasto sportu i aktywności. Co tygodniowy parkrun, cykliczne imprezy rowerowe i biegowe to tylko nieliczne z imprez sportowych organizowanych przez miasto, stowarzyszenia i kluby w mieście. Naszą wizytówką są osiągnięcia w lekkiej atletyce. Z miastem związani są triathlonistka Ewa Komander i parabadmintonista Bartłomiej Mróz, którzy z sukcesami startują w zawodach o randze międzynarodowej. Jeśli trzymać się zasady, że i w biznesie, i w sporcie liczą się wyniki, Kędzierzyn-Koźle zdecydowanie stoi na podium. Tym bardziej, że Kędzierzyn-Koźle to dumna historia siatkarskich mistrzów. ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, wielokrotny Mistrz Polski i zdobywca Pucharu Polski, w 2021 r. zwyciężyła w Lidze Mistrzów zdobywając tytuł najlepszej europejskiej drużyny w siatkówce męskiej. Osiągnięcie tym cenniejsze, że zdobyte dla polskiego klubu po 43 latach. Mówi się też o nas także jako o stolicy polskiej siatkówki, bo mamy niesamowitych i zaangażowanych kibiców.

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – zwycięzca Ligi Mistrzów 2021

Ewa Komander

Muzeum
Ziemi Kozielskiej

Bezpieczeństwo na rowerze
z Ewą Komander

Dawka Kultury

Kędzierzyn-Koźle stawia na kulturę. Oprócz Międzynarodowego Przeglądu Orkiestr Dętych zapraszamy na cykliczne „Dni Twierdzy Koźle”, czyli żywą lekcję historii, podczas których możemy przenieść się w czasy Napoleona Bonapartego, kiedy Koźle było twierdzą. Międzynarodowy Festiwal Filmów Niezależnych „Publicystyka” oraz Ogólnopolski Przegląd Piosenki Turystycznej i Poezji Śpiewanej „Wrzosowisko” przyciągają szerokie grono miłośników filmu i muzyki. Najmłodszy stażem Festiwal Mikołaja z Koźla przenosi melomanów aż do średniowiecza, zaś „Targi Książki nad Odrą” to wielkie święto pisarzy, wydawców, a przede wszystkim osób, które kochają czytać książki.

Dni Twierdzy Koźle

Festiwal Mikołaja z Koźla

Kędzierzyn-Koźle to miasto możliwości. Dla każdego z nas będą one inne. Najważniejsze, byśmy potrafili je odnaleźć i wykorzystać dla własnego rozwoju, spełniania marzeń, realizacji celów i zdobycia szczęścia. Zapraszamy!

Zobacz informacje o ogólnopolskich akcjach

Font Resize
Kontrast