Nowy Wiśnicz - partner ogólnopolskich akcji:
"Dzieci uczą rodziców", "E-wolontariat" i "Edukujesz-Ratujesz"

Gmina Nowy Wiśnicz jest jednym z ważniejszych obszarów na turystycznej mapie Małopolski, położona w środkowej części powiatu bocheńskiego. Stanowiący część obszaru Wiśnicko – Lipnickiego Parku Krajobrazowego region ten charakteryzuje się pięknem przyrody i zabytków. Głównym spośród wiśnickich obiektów zabytkowych jest zamek w Wiśniczu, który po Wawelu jest największą budowlą w Małopolsce i jednym z najcenniejszych dzieł wczesnobarokowej architektury rezydencjonalno-fortecznej w Polsce.

Najstarsza część zamku wzniesiona została w XIVw. przez rycerski ród Kmitów. Jego obecny wygląd jest efektem siedemnastowiecznej przebudowy przeprowadzonej przez wojewodę krakowskiego, Stanisława Lubomirskiego. W zamku na turystę czeka szereg atrakcji, w tym Bastion VR, dzięki któremu można odbyć fantastyczną, multimedialną podróż do XVII wieku. W zamkowej ofercie znajdują się także wystawy: Pompa Funebris, Arsenał Wiśnicki, Średniowieczne Narzędzia Tortur. Aktualne informacje można uzyskać na stronie www.zamekwisnicz.pl. W sąsiedztwie zamku znajduje się XIX-wieczny, drewniany dworek, w którym znajduje się Muzeum Pamiątek po Janie Matejce „Koryznówka”, gdzie eksponowane są m.in.: szkice autorstwa mistrza, zabytkowe meble czy wiedeński fortepian, na którym grywał podczas swoich pobytów na wiśnickiej ziemi. Obok budynku usytuowany jest kamień z tablicą upamiętniającą rotmistrza Witolda Pileckiego, który od maja do sierpnia 1943 r., po ucieczce z KL Auschwitz ukrywał się w Koryznówce i sporządził tam pierwszy raport o sytuacji w obozie.

Dominującym elementem wiśnickiego krajobrazu są dawne zabudowania klasztoru Karmelitów Bosych stanowiące votum chocimskiej wiktorii. Obecnie jest to czynny Zakład Karny o zaostrzonym rygorze. Znajdujący się niegdyś wewnątrz zabudowań Kościół Klasztorny pw. Chrystusa Zbawiciela był wyjątkowym zabytkiem sztuki barokowej. Niestety został zburzony przez hitlerowców podczas II wojny światowej, a pozostałością są jedynie siedmiometrowe mury.

Centrum miasteczka tworzy rynek, na którym wznosi się wczesnobarokowy ratusz z ok. 1620 roku. Obecnie budynek jest siedzibą Rady Miejskiej oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej. W jego otoczeniu znajdują się pomniki Jana Matejki oraz Stanisława Lubomirskiego, założyciela miasta. Rynek, z klombami, alejkami i ławeczkami, tworzy przyjemną atmosferę, gdzie mieszkańcy i turyści mogą odpocząć w cieniu olbrzymich kasztanowców. Ten unikatowy, tak dobrze zachowany układ przestrzenno – architektoniczny miasta, charakterystyczny dla doby baroku uzyskał w maju 2020r. tytuł “Pomnika Historii”. Zespół ten stanowi centrum Nowego Wiśnicza, zamek i dawny kompleks klasztorny. Charakterystyczna dla okresu baroku symbolika pokazuje klasztor jako władzę boską, zamek – władzę pańską i miasto jako pierwiastek ludu. Na uwagę zasługuje również gotycki kościół w Starym Wiśniczu z 1520 r., barokowy kościół w Nowym Wiśniczu – zbudowany w latach 1616-1621, a także XVII-wieczny drewniany kościółek w Chronowie, znajdujący się na Szlaku Architektury Drewnianej. W południowej części miasta znajduje się założony przed 1641r. cmentarz żydowski z zachowanymi ok. 250 nagrobkami, wiele z nich ma bogatą ornamentykę.

Gmina Nowy Wiśnicz oprócz miejsc historycznych posiada również nowoczesne obiekty, z których uroków warto skorzystać. Jednym z nich jest Park 400-lecia u podnóża zamku upamiętniający powstanie Nowego Wiśnicza. To doskonałe miejsce odpoczynku dla osób ceniących sobie zarówno relaks na łonie natury jak również aktywne spędzanie czasu na ścieżkach pieszo-rowerowych. Jedną z głównych jego atrakcji jest ścieżka edukacyjna z makietami zamków dawnej Galicji, pochodzących z okresu podobnego jak wiśnicki; są to zamki w: Łańcucie, Krasiczynie, Starej Lubovli, Brzeżanach, Olesku, Podhorcach, Nieświerzu oraz Krzyżtopór w Ujeździe. Obok makiet ustawiono tabliczki pozwalające zapoznać się z historią i ciekawostkami zabytku w trzech językach oraz dla osób niewidomych w języku Braille’a. W górnej części parku znajduje się plac zabaw dla dzieci. Na terenie gminy znajdują się liczne nowoczesne kompleksy sportowe w Nowym i Starym Wiśniczu czy Leksandrowej, siłownie na świeżym powietrzu w Kobylu, Królówce, Nowym Wiśniczu. W okresie letnim czynna jest odkryta pływalnia w Leksandrowej.

Warte zobaczenia są obiekty przyrody nieożywionej znajdujące się na terenie Wiśnicko-Lipnickiego Parku Krajobrazowego. Są to rezerwat “Kamień Grzyb” położony w Bukowcu (Połom Duży) oraz tzw. Skałki Chronowskie usytuowane na zalesionym wzgórzu w miejscowości Chronów. Gmina Nowy Wiśnicz oferuje wiele interesujących imprez o charakterze historycznym, kulturalnym i sportowym, o zasięgu regionalnym i ogólnopolskim, wśród nich znajdują się trzy doroczne jarmarki: Jarmark Rękodzielniczy, Wiśnickie Specjały i Bożonarodzeniowy czy Weekend z Orężem Polskim oraz Rodzinny Rajd Rowerowy i wiele innych wydarzeń. Aktualne informacje można uzyskać na stronie www.nowywisnicz.pl

Można podczas nich podziwiać inscenizacje historyczne, rękodzieło ludowe, występy artystyczne dzieci i młodzieży, posłuchać koncertów orkiestr i zespołów regionalnych oraz skosztować lokalnych specjałów. To właśnie na wiśnickim zamku powstała pierwsza w historii Polski książka kucharska autorstwa Stanisława Czernieckiego (Compendium Ferculorum). Poza tym dobre zaplecze gastronomiczne i noclegowe oraz bogata oferta gospodarstw agroturystycznych sprawi, że nikt nie wyjedzie stąd zawiedziony. Z Nowego Wiśnicza łatwo dojechać do innych atrakcyjnych miejsc Małopolski: Kraków, Wieliczka, Bochnia, Lipnica Murowana, Niepołomice czy Stary Sącz, znajdują się maksymalnie w odległości ok. 45 min. jazdy samochodem. Warto zaplanować tutaj nie tylko kilkudniowy pobyt, ale wybrać się do Nowego Wiśnicza na wakacje czy dłuższy urlop, by poznać jego niepowtarzalny klimat i wyjątkową gościnność mieszkańców.

Urząd Miejski w Nowym Wiśniczu
Rynek 38,  32-720 Nowy Wiśnicz
Telefon:
+48 14 68 509 12
+48 14 68 509 10
E-mail:
um@nowywisnicz.pl

Font Resize
Kontrast