Stronie Śląskie - partner ogólnopolskich akcji:
"Dzieci uczą rodziców", "E-wolontariat" i "Edukujesz-Ratujesz"

"Jako gospodarz Gminy Stronie Śląskie serdecznie zapraszam wszystkich zainteresowanych na nasz teren. Jeśli chcielibyście poznać liczne atrakcje turystyczne, cenicie wypoczynek blisko przyrody, lubicie górskie wyzwania lub szukacie górskiej lokalizacji do prowadzenia działalności gospodarczej – serdecznie zapraszam do Stronia Śląskiego! Tutaj życie ma inne tempo, oddycha się głębiej, myśli spokojniej! Zachęcam Państwa do korzystania ze strony internetowej poświęconej prezentacji walorów gminy oraz aktualnym wydarzeniom z jej życia."

Dariusz Chromiec - Burmistrz Stronia Śląskiego

Stronie Śląskie – gmina aktywna z natury!

Gmina Stronie Śląskie jest gminą miejsko-wiejską położoną na wysokości 500-610 m. n.p.m w południowo-wschodniej części Ziemi Kłodzkiej, w woj. dolnośląskim, na obszarze Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego. W skład gminy wchodzi miasto Stronie Śląskie i 15 wsi. Dominujące tu lasy z dala od ruchliwych szlaków komunikacyjnych stwarzają rzadko spotykane warunki do aktywnego wypoczynku i obcowania z naturą.

 Atutem gminy są znajdujące się tu cztery rezerwaty: Rezerwat Przyrody Śnieżnik Kłodzki na szczycie Śnieżnika (1425 m n.p.m.), Rezerwat Przyrody Puszcza Śnieżnej Białki w okolicy Bielic, Rezerwat Przyrody Nowa Morawa oraz Rezerwat Przyrody Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie.

Stronie Śląskie – kiedyś miasto przemysłowe z hutą szkła, tartakami i kopalnią uranu, aktualnie przeistoczyło się w bazę turystyczno-rekreacyjną.

Gmina Stronie Śląskie to wyjątkowy region, dobrze zarządzany oraz rozwijający się, pełen licznych walorów. To tutaj zobaczycie zespół dworski z XVIII-XIX wieku przebudowany przez Mariannę Orańską na letni pałac – obecnie siedziba Urzędu Miejskiego, Kościół Matki Bożej Królowej Polski i św. Maternusa, Kościół Zmartwychwstania Pańskiego, Kaplicę Świętego Onufrego w której obecnie udzielane są śluby cywilne oraz organizowane koncerty i wystawy, zabytkowy dworzec kolejowy – obecnie siedziba Centrum Edukacji, Turystyki i Kultury, zabytkowy Wapiennik Łaskawy Kamień z ogrodem japońskim, Muzeum Minerałów, Muzeum Ziemi, Sztolnię Fluorytową w dawnej Kopalni Uranu w Kletnie oraz Jaskinię Niedźwiedzia w Kletnie.

Strudzonych turystów zachęcamy do odpoczynku przy tężni solankowej znajdującej się w centrum miasta, w otoczeniu parku. Warto odwiedzić Stroński Park Aktywności „Jaskinia Niedźwiedzia”, w którym do dyspozycji turystów i gości hotelowych jest hala sportowa, kryta pływalnia oraz pomieszczenia odnowy biologicznej.

Na terenie gminy, w Siennejznajduje się jeden z większych, całorocznych ośrodków górskich w Polsce – Czarna Góra Resort, który zarówno zimą jak i latem zachwyca swoimi możliwościami, zachęcając do skorzystania z tras narciarskich, nartostrad, Luxtorpedy – superszybkiej kolei linowej, która w ciągu kilku minut przeniesie przybyłych na szczyt  Czarnej Góry, Bike Parku oferującego 12 tras o różnym poziomie zaawansowania z Kids i Skills Arena, Czarnej Żmii – najdłuższego w Polsce alpine coastera, całorocznego toru saneczkowego.

W sezonie wiosenno-jesiennym panują u nas doskonałe warunki do uprawiania rodzinnej turystyki pieszej i rowerowej dobrze oznaczonymi szlakami, trasami. Miejsce to upodobali sobie  entuzjaści kolarstwa górskiego. Co roku na szczycie Czarnej Góry powstają nowe trasy do downhillu. Rowerzyści mogą spróbować swoich sił na trasach typu Singletrack, na pętli Rudka oraz pętli Stronie. Gmina Stronie Śląskie to również raj dla paralotniarzy, którzy mogą startować ze szczytu Czarnej Góry (1205 m n.p.m.).

Gęsta sieć rzek i strumieni oraz liczne łowiska m.in. w Kletnie i Goszowie zaspokoją oczekiwania wędkarzy. Amatorom kąpieli polecamy bardzo dobrze zagospodarowany, malowniczo usytuowany zalew w Starej Morawie z Wakeparkiem, na którym można spróbować swoich sił w tzw. wakeboardingu.

W sezonie zimowym na miłośników białego szaleństwa czekają liczne wyciągi narciarskie: w Siennej, w Kamienicy, w Nowym Gierałtowie, Nowej Morawie i Bielicach. To u nas, na pograniczu polsko czeskim znajduje się około 280 km oznakowanych i ratrakowanych szlaków narciarstwa biegowego, z czego blisko 70 km jest na terenie Gminy Stronie Śląskie.

Walory przyrodnicze, doskonała baza hotelowa i gastronomiczna, organizowane ciekawe imprezy kulturalne, sportowe (Stacja Literatura, Strońska Drezyniada, Kulturalny Zalew, SGB Ultrabiel – maraton narciarski z najdłuższym biegiem narciarskim w Polsce – 60 km oraz biegami towarzyszącymi, Sudety MTB challenge – wyjątkowy wyścig rowerowy, Puchar Polski Downhill, Mistrzostwa Polski w downhillu organizowane na Czarne Górze, Górskie Samochodowe Mistrzostwa Polski w Siennej, Muflon Trail Orienteering – dwudniowy bieg górski na orientację i wiele innych) oraz   serdeczność i gościnność mieszkańców czynią Gminę Stronie Śląskie miejscem wprost idealnym do wypoczynku i rekreacji.

Gmina Stronie Śląskie
ul. Kościuszki 55
57-550 Stronie Śląskie
tel. +48 74 811 77 11
fax +48 74 811 77 32
gmina@stronie.pl

Font Resize
Kontrast